"היחידה": סיירת מטכ"ל

מה אפשר להגיד על המטכ"ליסטים השושואיסטים, שנחשבים לגיבורים נחשקים למרות שאף אחד לא באמת יודע מה הם עושים? הכירו את "היחידה", המובחרת בסיירות, סיירת מטכ"ל

מיכל דניאלי | פז"ם | פורסם 01/07/11 12:10:46

סיירת מטכ"ל, הידועה גם בשם "היחידה", היא יחידת קומנדו צה"לית השייכת לאגף המודיעין. ייעוד הסיירת הוא איסוף מודיעין מעבר לקווי האויב (ולפי פרסומים זרים בעיקר הטמנת מכשירים לאיסוף מודיעין אותות), שחרור בני-ערובה במתארים מורכבים, לוחמה בטרור ועוד. היחידה מאומנת בכל סוגי הלוחמה היבשתית ונדרשת גם לפעולות מיוחדות אחרות.

סיירת מטכ"ל
סיירת מטכ"ל. "היחידה"

סמל היחידה: לחיילי סיירת מטכ"ל יש סיכת לוחם הייחודית להם, אך הם לא נעים עם הסיכה הן בשל מסורת שהשתרשה בנושא, והן בשל הוראותביטחון מידע. חיילי סיירת מטכ"ל הם בין היחידים מבין חיילי צה"ל שהולכים ללא תג יחידה בעודם על מדי א'.

שיעור היסטוריה: הסיירת הוקמה ב-1957, ביוזמת מפקדה הראשון אברהם ארנן. היא הורכבה אז ממסתערבים יוצאי הפלמ"ח, מותיקי חיל המודיעין, מיוצאי יחידה 101 וחטיבת הצנחנים וכן מצעירים בני קיבוצים. עצם קיומה לא אושר רשמית עד סוף שנות ה-80, ומרבית יכולותיה ופעולותיה נחשבות סודיות ביותר עד היום.

בנימין נתניהו בסיירת מטכ"ל (צילום: getty images ,getty images)
הצמיחה לא מעט מהמפקדים ומהמנהיגים בישראל. נתניהו בימיו ביחידה
צילום׃  getty images

רוב פעילות הסיירת בזמן שלום הוא איסוף מודיעין ותגובות לפעולות טרור נקודתיות. במלחמת יום הכיפורים נלחמה בעיקר בסיני ובחרמון; במלחמת לבנון התעקש מפקדה דאז שי אביטל שהסיירת תהיה יחידת חי"ר לכל דבר; במלחמת לבנון השנייה ערכה הסיירת פשיטות בעומק לבנון, שבמהלך אחת מהן נהרג סא"ל עמנואל מורנו, ששימש כקצין בכיר ביחידה. על פעילותו ביחידה, כולל הפעולה בה מצא את מותו, הוטל ערפול כבד, והוא החייל היחיד בצה"ל שתמונתו נאסרה לפרסום גם לאחר מותו.

מבנה היחידה: בראשית דרכה הוקמה הסיירת כתת-יחידה ביחידה 154 של אמ"ן, שעסקה בהפעלת סוכנים בארצות אויב. ב-1958 הפכה ליחידת מודיעין עצמאית הפועלת ישירות תחת ראש אמ"ן – וכך נותרה עד היום. מפקד הסיירת הוא קצין בדרגת סא"ל.


כל מה שרציתם לדעת על הפרופיל הצבאי שלכם

תנאי קבלה: בשנותיה הראשונות, פעלה הסיירת בשיטת "חבר מביא חבר". בוגרי היחידה הביאו חברים ואחים של חברים (או של עצמם), והקבלה הייתה, על פי הידוע, חסרת נהלים קבועים להכשרה ולגיוס. עם השנים נקבעו נהלים מהקשיחים בצה"ל:

הדרישה המוקדמת לקבלה להליך המיון הוא פרופיל רפואי 82-97, ללא סעיפים פוסלים (כך למשל תתקבל אסטמת ילדות שעברה בגילאים מוקדמים, אך לא אסטמה פעילה, וכן יתקבלו מספרי משקפיים קטנים מאוד), כמו גם ציון קב"א גבוה יחסית. לאחר מכן יצטרך המלש"ב להשתתף ביום סיירות; לעבור גיבוש סיירת מטכ"ל בן חמישה ימים, הכולל אתגרים פיזיים ומנטליים רבים; לעבור בדיקות רפואיות מקיפות ויסודיות וכן ראיון פסיכולוגי, ולעבור תחקיר ביטחוני. על המתגייסים ליחידה להתחייב לשנת קבע מעבר לשלוש שנות החובה.

לוחם עם צבעי הסוואה (צילום: getty images ,getty images)
סדרת האימונים נמשכת 20 חודשים (אילוסטרציה)
צילום׃  getty images

הכשרה: כמו הקבלה לסיירת, גם מסלול האימונים שלה הוא מהקשים בצה"ל. מועמדים שנמצאו מתאימים לאחר הליך הקבלה, מגויסים לסיירת ומתחילים בסדרת אימונים הנמשכת כ-20 חודשים (שנה ושמונה חודשים) וכוללת טירונות חי"ר בצנחנים, טירונות יחידה, קורס צניחה וכן מסלול הכשרה ייעודי לסיירת, עם דגש על ניווטים, לוט"ר (לוחמה בטרור), מודיעין וסיור. רק בסוף הליך זה זוכים המסיימים להתקבל כלוחמי סיירת לכל דבר.

בסדיר: מסווג.

יציאות: מסווג.

תפקידים במסגרת היחידה: מסווג.

נשק ואמל"ח: מסווג.

מדים: חיילי סיירת מטכ"ל לובשים את מדי החילות הירוקים, נעים עם נעליים אדומות ועם כומתה אדומה, כמו גם עם כנפי צניחה. הם נעים ללא סיכת או תג יחידה.

שילוב בנות: לוחמות סיירת מטכ"ל עוד אין. ישנן חיילות המשרתות בתפקידים פקידותיים, שלישותיים ומנהלתיים.

כולם יודעים ש: גם אם כולם מדברים על הסיירת בעיניים נוצצות ומלש"בים רק חולמים על שירות בשורותיה, האמת היא שאין לציבור הרחב יותר מדי ידע על היחידה הנחשקת. אנחנו יודעים שהם מאוד טובים במה שהם עושים, לא שאנחנו יודעים מה הם עושים בדיוק. לא משנה כמה מפורסמת "היחידה", דורות על גבי דורות של שושואיסטים, בצירוף גזירות צנזוריאליות, מסתירים מכולנו את המידע הנחשק כל-כך על הפעולות, המור"קים, המבצעים, האימונים והשגרה, אם בכלל יש שגרה ביחידה כמו סיירת מטכ"ל.

* www.pazam.co.il