צו ראשון : עשה,אל תעשה ואל תשכח - רושם ראשוני ניתן לעשות רק פעם אחת.....

מתי כדאי להגיע? מה עושים שם? האם אפשר להתכונן למבחנים הפסיכוטכניים? מה צריך להגיד למאבחנת בראיון האישי? כל התשובות לכל השאלות לקראת יום ההתייצבות הראשון בלשכת הגיוס

מהי חשיבותו של הצו הראשון?

כאמור, את רוב השעות שלך בלשכת הגיוס אתה עומד להעביר בהמתנה על כיסאות פלסטיק צבעוניים – ובכל זאת, מסתבר שלא כדאי לזלזל ביום הזה. למרות שבהתחלה הוא נראה בעיקר כהזדמנות מצוינת להתחמק מיום לימודים, מבדקי הצו הראשון הם משמעותיים במיוחד עבורך כמלש"ב. זו לא קללה, אלא בסך-הכל ראשי תיבות מועמד לשירות ביטחון.
שני דברים חשובים ייקבעו במהלך היום הזה. הראשון יהיה הקב"א, שוב ראשי תיבות, הפעם לקבוצת האיכות אליה תשתייך. הקב"א הוא ציון תמים לכאורה שנע בין 41 (הנמוך ביותר) ו-56 (הגבוה ביותר), והוא מהווה - יחד עם הפרופיל שלך - את המרכיב המרכזי שישפיע על שיבוצך העתידי בשירות צה"ל.
הפרופיל יהיה הנתון השני שיקבע בצו הראשון. בדיקת הרופא, בדיקות מעבדה והצהרה על בעיות רפואיות בעבר ובהווה יביאו לקביעת ההתאמה והכשירות הרפואית והגופנית שלך לתפקידים השונים בצבא לבנים , תפקידים שונים לבנות
הטווח של הפרופיל נע בין פרופיל 21, שהוא הנמוך ביותר ופוסל את נושאו מלשרת בצה"ל (אבל תמיד אפשר לנסות ולהתנדב), לבין פרופיל 97. פרופיל 64 ומטה פוסל אפשרות לשירות בתפקידי לחימה.

מה זה צו ראשון?

רוב אזרחי המדינה חייבים בגיוס על פי חוק. בהתאם לכך, קצת לפני שימלאו לך 17 תקבל מצה"ל את הצו הראשון – הזמנה לסדרה קצרה של מבדקים שיערכו בלשכת הגיוס הקרובה לביתך. אין מה להילחץ: הצבא בסך הכול רוצה לאסוף את הנתונים האישים שלך, לוודא מה רמת הכשירות הפיזית והמנטלית שלך ובאופן כללי לקבל תמונה מדויקת לגבי היכולות שלך. על סמך הנתונים האלה יקבע הצבא את האפשרויות העומדות בפניך, ובהתחשב בהעדפות שלך ובצרכי הצבא ייקבע המקום והתפקיד בו תשרת. לתוצאות של המבדקים שתעבור בצו הראשון יש השפעה מכרעת על העתיד הצבאי שלך, ולכן חשוב מאוד לדעת מה אתה הולך לעבור ביום ההתייצבות לצו הראשון, ומה בדיוק כוללים המבדקים.

מה להביא לצו הראשון? 

את צו ההתייצבות עצמו; מסמך מזהה (תעודת זהות, דרכון ישראלי, רישיון נהיגה או תעודת עולה); את השאלון הרפואי שקיבלת יחד עם הצו, מלא וחתום על ידי הרופא שלך; אישורים רפואיים שונים לגבי מחלות ואשפוזים; אבחון דידקטי, במידה ואובחנת כלקוי למידה; את פרטי קופת החולים שלך (שם הקופה, הסניף, הרופא המטפל ומספר הטלפון); פרטים אישיים של ההורים (שמותיהם, מספרי הזהות ושנת הלידה); דרכון זר, במידה ויש; כתובת דואר אלקטרוני.

שני פריטים נוספים שאפשר להביא אבל לא חייבים הם תוצאות בדיקת שתן כללית עדכנית לשלושה חודשים טרם ההתייצבות (אם תבוא עם אחת כזו מהבית תחסוך לעצמך את הבדיקה בלשכה), ובדיקת חדות ראייה למרכיבי המשקפיים (שגם אותה אפשר לערוך בלשכת הגיוס עצמה, אבל הדבר יאריך את השהות או אפילו יגרור זימון נוסף). איך לזרז תהליכים?

למרות שבצו הראשון תוכלו לעשות בדיקת שתן וראייה, עדיף להצטייד איתם מראש. אלא אם כן התחביב שלכם זה להסתובב במסדרונות עם כוס שתן צהובה ומדיפה ריח, עדיף יהיה אם תבקרו לפני בקופת החולים (עד 3 חודשים לפני) ותעשו בדיקת שתן. אם אתן יודעות שבצו הראשון אתן עשויות להיות במחזור - זה פתרון מושלם על הדרך, למשקפופרים שביניכם שרוצים לחסוך זמן (במילא תשבו שם שעות), הצטיידו בבדיקות חדות ראייה (ובעלי מספר 4 ומעלה, גם קרקעית העין). אם בכל זאת אתם רוצים להיבדק בלשכת הגיוס ואתם מרכיבים עדשות – דאגו להסיר אותם 24 שעות לפני. אחרת, תצטרכו לחזור לעשות את הבדיקות ביום אחר.

תחנות אותם עוברים ביום הזה

1. כרטיס מגנטי
כשתגיעו ללשכת הגיוס, גשו מיד לדלפק הקבלה עם תעודה מזהה ותקבלו כרטיס מגנטי שילווה אתכם במהלך היום. את הכרטיס המגנטי תצטרכו להעביר בכל תחנה (ולא, בשק"ם אי אפשר להעביר אותו). זכרו להעביר אותו בכל תחנה, ולא תצטרכו לשכנע את החיילות בסיום היום שבאמת הרופא מישש לכם את איברי המין, אחרת הם עוד ישלחו אתכם אליו בשנית.

2. אימות נתונים
התחנה הראשונה שלכם היא אימות הנתונים, שם יבדקו את נכונות הפרטים עליכם, על ההורים שלכם, על הלימודים שלכם ועל הבגרויות (אל תדאגו, לא מרגלים אחריכם, זה מידע שצה"ל מקבל ממשרד הפנים). כשישאלו אתכם את מספר תעודת הזהות של ההורים ושמות הוריהם, תבינו למה היה חשוב להביא את הפרטים במקום להתחיל בטלפונים למורת רוחם של החיילות הלא סבלניות.

3. מבחני עברית
כבר באימות הנתונים, לאחר שיבדקו שבאמת אמא שלכם זו רחל מירושלים, תתחילו את סדרת המבחנים שתלווה אתכם ביום הזה, אותם מבחנים שישפיעו על הקב"א שלכם (קבוצת איכות). החיילת תבקש מכם לקרוא ולכתוב משפטים מבלבלים בעברית. אל תזלזלו במשפטים (למרות שלפעמים הם נראים ממש מגוחכים). מדובר בתהליך של דקה, אך יש לו חלק חשוב מאוד. עולים חדשים ייבחנו בדיוק כמו כולם ויקבלו הנחות רק בהתאם ליכולות שיפגינו.

4. ועדה רפואית
אם ציפיתם לראות שולחן ארוך ועליו רופאים מומחים, תתאכזבו לגלות שהוועדה הרפואית היא לרוב רופא יחיד שיבצע את הבדיקות ויחליט על הפרופיל. ראשית כל תתבקשו לעבור ב"משתנה", שזה הכינוי לבחורה המסכנה שכל היום מקבלת בדיקות שתן. אלה שלא הצטיידו בבדיקות שתן מראש יצטרכו לקחת כוס מהדלפק ולבקר בשירותים (אם אין לכם, חבל. תתחילו לשתות מהקולר ליד. ואנחנו נסתפק ב-אמרנו לכם להביא בדיקות). בנות שנמצאות בתקופת המחזור, יתבקשו לחזור ללשכת הגיוס בתאריך אחר ולעשות אותה (אבל אנחנו שוב נמליץ לעשות בקופת חולים ולפקסס ללשכת הגיוס).

5. קבלת הפרופיל
בסיום הביקור אצל הרופא תקבלו את הפרופיל שלכם. אם לא קיבלתם, דרשו לקבל. הוא לא סודי וזכותכם לדעת אותו. על הפרופיל תוכלו לערער במקום או עד ליום הגיוס (וגם ביום הגיוס עצמו). עם זאת, מומלץ לערער כמה שיותר מוקדם, שכן אם הפרופיל שלכם הוא 72 ואתם אמורים לקבל 64, לא תקבלו זימונים למיונים עד לאחר הורדת הפרופיל ותוכלו לפספס תפקידים מסוימים. בכלל, מומלץ לערער עד 3 חודשים לפני הגיוס, אחרת הערעור יתבצע רק ביום הגיוס עצמו ויגרור המתנה בבקו"ם שיכולה להגיע גם לשבוע. סוגי הפרופילים בצה"ל

6. מבחנים פסיכוטכנים
עכשיו תקראו טוב טוב מה שיש לנו להגיד לכם. המבחנים אלה, אם תרצו או לא, ישפיעו מאוד על עתידכם הצבאי. יש להם חלק גדול (ביחד עם הראיון האישי בהמשך והשאלות באימות הנתונים) על הקב"א שלכם, קבוצת האיכות שאליה אתם מדורגים (ולא קב"ה, שזה בכלל אלוהים, כמו שאנשים מתבלבלים). קב"א נמוך ישבץ אתכם לתפקידים זוטרים, בעוד שעם קב"א גבוה תוכלו להגיע לתפקידים יוקרתיים ומשמעותיים. בכניסה תתבקשו להניח את הפלאפון, השעון, מחשבון וכל דבר אחר ותקבלו דף טיוטה (אותו לא בודקים!).

במהלך המבחנים שאורכם כשעתיים תיבחנו בשלושה חלקים: חלק מילולי, בו תקבלו הוראות ושאלות, כמו הרכבת מילים ופירוש מילים ומשפטים. חלק צורני, בו יוצגו לכם צורות הנדסיות ותתבקשו לבחור צורות דומות, לסדר אותם ולזהות אותם לאחר מכן כשהם במבנה אחר. החלק האחרון הוא המתמטיקה, שם תצטרכו להיזכר בתרגילים באחוזים של כיתה ו', קצת על x ו-y מכיתה ח' ובעיות מילוליות וחשבוניות. לכל חלק יש הקצבת זמן (יש שעון על המסך) וניתן לחזור תמיד אחורה ולתקן. גם אם אתם לא יודעים משהו – פשוט נחשו. לא יורידו לכם על טעויות אז עדיף לנחש. את ציון המבחנים והקב"א לא תוכלו לדעת מכוון שהם סודיים (אלא אם כן יש לכם חברים בלשכת הגיוס שיעברו על החוק ויספרו לכם).

שימו לב: את המבחנים אפשר לעשות רק פעם אחת בחיים וכאמור, יש להם הרבה מאוד השפעה. השקיעו בהם ועשו אותם רק אם אתם עירניים לחלוטין ולאחר שאכלתם ושתיתם (אי אפשר לצאת באמצע). אם אתם עייפים, בקשו לדחות את המבחנים ליום אחר.

7. ראיון אישי.
ראיון אישי צו ראשון הוא התחנה האדומה שבה אתם נכנסים לחדר ויושבים מול מאבחנת פסיכוטכנית (חיילת בת 19 שעברה הכשרה רצינית) ששואלת אתכם המון שאלות שעל חלקן אתם לא כל כך בטוחים כיצד לענות.
הראיון האישי הוא בעצם שיחה שמטרתה להכיר אתכם עד כמה שאפשר בזמן קצר יחסית וזאת כדי שהצבא יידע איזה תפקיד הכי מתאים בשבילכם, כלומר מהו התפקיד שהכי מתאים ליכולות והכישורים שלכם, מהו התפקיד שבו תוכלו לממש את עצמכם בצורה הטובה ביותר ובכך להיות הכי מועילים לצבא.
לראיון אין זמן מוגדר מראש, הוא יכול לקחת חצי שעה, הוא יכול לקחת גם שעתיים והיו מקרים שאפילו יותר.


מה זה קב"א?
הקב"א היא ראשי תיבות של קבוצת איכות. זהו מספר בין 41 ל-56, ובעצם זוהי הדרך של צה"ל לדרג אתכם לפי כל מיני נתונים, כדי לשבץ אתכם אחר כך בתפקיד שהכי יתאים לכישוריכם.
הקב”א נקבעת לפי שלושה פרמטרים: דפ”ר, צד”כ ורמת השכלה.
הדפ”ר (50%) הוא דירוג פסיכוטכני. אחרי שתעשו את המבחן הפסיכוטכני, יתנו לכם ציון בין 10-90.
הצד”כ (33%) הוא דירוג כללי שתיתן לכם המאבחנת הפסיכוטכנית על פי התרשמותה בעת הראיון (בנים בלבד). הדירוג הוא בין 8-40.
רמת ההשכלה (17%) (צה”ר- ציון השכלה ראשוני) היא ציון בין 0-12, הכולל את מסלול הלימודים שלכם ואת מספר שנות הלימוד. אם לא למדתם במסגרת של משרד החינוך ישכללו אתכם לפי ציונכם במבחן ידע.

הקב"א מתחלקת לקבוצות הבאות:
41-43 = גיוס מיוחד או שיחרור מצה"ל
44-47 = שירות ללא תפקידים פיקודיים
48-51 = שירות בתפקידים פיקודיים זוטרים
52 ומעלה = תפקידים פיקודיים בכירים כמו קצונה, כאשר בעלי קב"א 54 ומעלה עשויים לקבל תפיקידם בכירים ומיוחדים!


SelectionFile type iconFile nameDescriptionSizeRevisionTimeUser
ĉ
הצג הורד
  44k גירסה 1 27 בינו׳ 2015, 0:25 אורי גרסי
ĉ
הצג הורד
  55k גירסה 1 27 בינו׳ 2015, 0:24 אורי גרסי