הכל על מילוי מנילה / יעל דניאל
מנילה היא שאלון העדפות של תפקידים שצה"ל בונה עבור כל מלש"ב ומלש"בית. במילים הכי פשוטות, צה"ל רוצה לדעת באיזה תפקיד תעדיפו לשרת ושואף לשבץ אתכם לתפקיד זה, לכן הוא מספק לכן רשימה של תפקידים לדירוג לפי נתונים אישיים (קב"א+דפ"ר) ולפי יום המא"ה.
בכתבה זו אתמקד במנילה שניתנת לבנות.

את המנילה מקבלים לרוב חצי שנה לפני הגיוס, כמה חודשים אחרי שביצעתן את יום המא"ה.
אם יש לכן נתונים טובים (קב"א 52 ומעלה) והביצועים שלכן ביום המא"ה היו טובים לדעת המאבחנים, שיחקתן אותה ורוב הסיכויים שתקבלו תפקידים טובים.
ניתן למלא את המנילה רק באינטרנט, היא לא נשלחת בדואר. ביום שהמנילה שלכן תעלה לאתר "עולים על מדים" תקבלו הודעת SMS ממיטב.
 לדעת איזה תפקידים הצבא מציע לכן, אתן נכנסות לאתר. יש להכניס מס' ת.ז וסיסמא וללחוץ על "מילוי שאלון העדפות(מנילה)". בדרך כלל כשמיטב מעלים לכולם את המנילה, יש עומס רב של גולשים ולכן האתר קורס. אם זה מה שקורה לכן, תנסו להיכנס לאתר בשעות פחות עמוסות כמו שעות הבוקר או בשעות הלילה המאוחרות. אז בלי יותר מדי דיבורי סרק, אעבור לשלבים במילוי המנילה.

שלב 1
דירוג מאפיינים מהכי חשוב להכי פחות חשוב- המאפיינים הם בעצם רשימה של תכונות של התפקידים הצבאיים השונים, כמו: אחריות, מאמץ גופני, עבודה מול מחשב, הדרכה, שעות עבודה קבועות וכו'. בלחיצה על כל מאפיין, יש הסבר עליו. מה שבעצם אתן צריכות לעשות הוא לדרג את המאפיינים שמשפיעים עליכן בבחירת התפקיד, זאת אומרת לפי איזה קריטריונים את בוחרות תפקיד: האם את מעדיפה יותר תפקיד עם אחריות? האם את פחות מעדיפה תפקיד עם מאמץ גופני?

אם אתן שואלות למה צה"ל מבצע את השלב של המאפיינים. התשובה לכך היא שבעבר, עד לפני כמה שנים, נתנו לנו פשוט רשימה של תפקידים והיינו מדרגות אותם ובזה נגמר הסיפור של המנילה. בשיטה הישנה לא בדקו איזה מאפיינים של תפקידים את מעדיפה. אפשר לומר שהשיטה החדשה טובה יותר, לדוגמא, אם חשוב לך שתקבלי תפקידים עם אחריות ותדרגי את מאפיין זה גבוה יופיעו לך במנילה תפקידים המצריכים אחריות רבה יותר מתפקידים אחרים. הצבא מנסה להתאים לך תפקידים לפי התכונות שאת מחפשת בתפקיד.

חשוב להגיד שגם אם דירגתן מאפיין בעדיפות גבוהה, לא בטוח שתקבלו תפקידים שקשורים אליו, כי זה תלוי גם בנתונים אישיים ובביצועיך ביום המא"ה. לדוגמא, אם דירגת גבוה את המאפיין "הדרכה", אבל לדעת המאבחנים ביום המא"ה הדרכה לא מתאימה בשבילך, לא תקבלי תפקידי הדרכה במנילה.


אני ממליצה למלא את שלב זה ברוגע ובנחת ולא למהר לשום מקום או לדרג סתם, כי זהו שלב שלא ניתן לחזור אליו אם אתן לוחצות על "המשך".
http://www.yehida.co.il/images/manila1.gif
לחצו על התמונה להגדלה

שלב 2
מתן "עוצמה" לכל מאפיין- בשלב הקודם דירגתן את המאפיינים, בשלב זה תצטרכו לסמן מהי עמדתכן בנוגע לכל אחד מהם. הדירוג מתבצע ע"י מתן עוצמות לכל מאפיין (בין 1 ל-5). דירוג 5 של מאפיין כלשהו משמעותו שמאוד חשוב לך לשרת בתפקיד המשתייך לאותו מאפיין. דירוג 1 משמעותו שאת לא רוצה תפקיד המשתייך לאותו מאפיין.

גם לשלב 2 לא ניתן לחזור, לכן לפי שאתן לוחצות על "המשך", תהיו סגורות ב-100% על מה שסימנתן. אם בשלב דירוג התפקידים לא נפתחו עבורך מספר מינימאלי של תפקידים, יחזירו אותך לשלב זה כדי לבחון שוב את הדירוג ולעשות שינויים כדי להגדיל את מספר התפקידים שתקבלי במנילה.
http://www.yehida.co.il/images/manila2.gif
לחצו על התמונה להגדלה

שלב 3
דירוג תפקידים שמצריכים מיונים (תפקידים לפי קב"א ודפ"ר)- השלב שכולנו חיכינו לו, שלב דירוג התפקידים. בשלב תקבלו מספר אשכולות. אשכולות הם בעצם רשימות של מספר תפקידים די דומים במהותם. דוגמא לאשכולות:
אשכול קצונה ייעודית- קצינת לוגיסטיקה, קצינת שלישות, קצינת חימוש.
אשכול תפקידי לחימה התנדבותיים- לוחמת נ"מ, לוחמת תותחנים, לוחמת קרקל. את אשכול זה כל מלש"בית שיש לה פרופיל קרבי מקבלת, מכיוון שזה התנדבותי.
אשכול מבצעים, פיקוח ומנהלה- פקחית טיסה, מודא"ל מוטס, רכזת התרעה.

חשוב לציין שבאשכול זה אתן לא מדרגות תפקידים אלא אשכולות. לדוגמא, אם את ממש רוצה את התפקיד פקחית טיסה, את צריכה לדרג את אשכול מבצעים, פיקוח ומנהלה בעדיפות ראשונה (בשלבי המיונים לתפקידים כבר ישאלו אותך איזה תפקיד ספציפי באשכול את רוצה).
בנוסף, אפשר לחזור לשלב זה ולשנות את הדירוג עד לתאריך סגירת המנילה (בדרך כלל חודש מיום הפתיחה).

שלב 4
דירוג תפקידים לפי יום המא"ה- בשלב זה תקבלו רשימה של תחומים ובהם תפקידים לפי הביצועים שהפגנתן ביום המא"ה. מכל תחום יש לדרג תפקיד אחד. לדוגמא:
תחום ניהול משאבי אנוש- רכזת קישור וגיוס, רכזת תכנון כוח אדם, מש"קית מידע, רכזת כוח אדם. את יכולה לדרג רק תפקיד אחד מתוך תחום זה.
תחום תפקידי הדרכה ופיקוד ביחידות השדה ובבסיסי הטירונות- מדריכת אב"כ, מדריכת חי"ר, מדריכת שריון.

גם לשלב זה ניתן לחזור ולשנות את הדירוג, ובניגוד לתפקידים לפי הנתונים בשלב 3, כאן ניתן לשנות את הדירוג בערך עד חודשיים-שלושה חודשים לפני הגיוס. יהיה כתוב לכם באתר תאריך מדויק.

שלב 5
מתן עוצמות לתפקידים- בשלב זה יש לדרג עוצמה בסולם של 1-5 את התפקידים שבחרת בשלב 4.

שלב 6
שאלות- בשלב זה יציגו לכן מס' שאלות בנושאים שונים כמו: האם את סולדת מדם? האם את רוצה לשרת קרוב (בסיס פתוח) או רחוק מהבית(בסיס סגור)? האם ברשותך רישיון?
ועוד.

יש גם שאלה ממש חשובה: אילו יכולת לבחור את התפקיד מבין כל התפקידים, מה היית בוחרת? (ויש שם רשימה של כל התפקידים בצה"ל בערך. אם יש תפקיד במנילה שממש רציתן ולא קיבלתן, זו הזדמנות פז בשבילכן לסמן אותו).

שלב 7
סיכום- שלב לפני האחרון בו יוצגו כל הדירוגים שלכן (שלבים 3 ו-4) וכן התשובות שעניתן על השאלות בשלב 6. בשלב זה תוכלי לוודא סופית שהתפקידים שדירגתן הם בסדר שרציתן, ובמידה וברצונכן לשנות דירוג יש באפשרותכן לעשות כן. כאמור, ניתן לשנות את הדירוגים חודש מפתיחת המנילה- תאריך מדויק ייכתב לכן. דירוג של שלב 4 ניתן לשנות עד כמה חודשים לפני הגיוס- תאריך מדויק ייכתב לכן.

אני ממליצה לא לדרג סתם תפקידים איך שבא לכן, יש לכן זמן להתייעץ עם אנשים, לחקור באינטרנט על כל תפקיד ותפקיד ולשאול לגביו. תחשבו שזה תפקיד שאתן הולכות לשרת בו במשך שנתיים/ שלוש ואני בטוחה שאף אחד לא רוצה לשרת בסתם תפקיד שהיא סימנה או תפקיד שהיא לא רוצה.
כשתלחצו על "אישור" תקבלו מספר אסמכתא, שמהווה את האישור הסופי שהשאלון דורג והוזן בהתאם. יש לשמור מספר זה לצורך פניות עתידיות.

שאלון שביעות רצון
אחרי שסיימתן לדרג יופיע עבורכן שאלון שביעות רצון מהאופן שבו ממלאים את שאלון המנילה.

סוף דבר
בראבו! הסתיים התהליך הלא פשוט שבו נדרשתן לדרג תפקידים ולהחליט מה לסמן ומה לא. כעת מה שיש לכן לעשות זה פשוט לחכות לזימונים המיוחלים.

הסבר קצר על תהליך המיונים וקבלת זימונים- השיבוץ שלכן נקבע לפי רצונות אישיים (במיוחד בשביל זה קיימת המנילה) וצרכי הצבא, כלומר איפה חסר לצבא חיילים. כאשר תסיימו למלא את המנילה, חודש-חודשיים אחרי תקבלו זימון לאשכול מסוים שסימנתן בשלב 3, נגיד זימון לאשכול מבצעים, מנהלה ופיקוח וכו'. כל בת זכאית לזימון לאשכול אחד בלבד. כמובן שהשאיפה של הצבא היא לזמן אתכן לאשכול שסימנתן בעדיפות ראשונה, אבל שוב- הדבר תלוי גם בצרכי הצבא.

במידה והלכתן למיונים ועברתן את כל השלבים- ברכותיי, מגיע לכן שאפו! התקבלתן לתפקיד וזה התפקיד אליו תתגייסו. במידה ולא עברתן הצבא ישבץ אתכן לאחד מהתפקידים אותו סימנתן בשלב 4- תפקידים לפי יום המא"ה, תפקידים שלא מצריכים מיונים. גם כאן השיבוץ תלוי ברצונות ובצרכי הצבא, ובעקרון השאיפה היא לשבץ אתכן לאחד משלושת התפקידים הראשונים שסימנתן.

עוד דבר חשוב, אם יש תפקיד במנילה שלא קיבלתן וממש רציתן, יש באפשרותכן בכל זאת לבקש אותו ממיטב. הסיכוי לקבל תפקיד שלא היה לכן במנילה הוא יחסית נמוך, אבל אם אתן ממש רוצות אין לכן מה להפסיד, אז תשלחו פקס והמלצות רק יכולות לעזור.

אז יאללה, אחרי שסיימתן עם המנילה עברה לה עוד משוכה בדרך לגיוס הקרב ובאקרדיט: יעל דניאל לוחמת בתותחנים